Megújul az 1996. évi XXXI.-es a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló törvény. A változások 2024. január 1-től lépnek hatályba.
Bár a szakmai szervezetek tiltakoztak és egyáltalán nem értettek együtt a könnyítéssel, a módosítások mégis átmentek a rostán. Nézzük a legfontosabb változásokat.
Míg korábban 5 fő feletti munkavállaló esetén volt szükséges tűzvédelmi szabályzatot készíteni, ez januártól 50 fő feletti létszámra változik. Ez egy hatalmas könnyítés és a legnagyobb veszély talán az, hogy nem a tevékenység határozza meg a tűzvédelmi szabályzatra vonatkozó kötelezettséget, hanem a létszám.
Kereskedelmi szálláshelyek esetén a korábbi 20 főről 10 főre csökkent a befogadóképesség.
19. § (1) A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, a jogi személyeknek tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük, ha
a) a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötvennél több munkavállalót foglalkoztatnak,
b) az általuk üzemeltetett, bérelt épületrész, épület területén található olyan helyiség, amelynek a legnagyobb befogadóképessége meghaladja az 50 főt, vagy
c) 10 fő befogadóképességet meghaladó kereskedelmi szálláshelyet üzemeltetnek.
Megjelenik a jogszabályban egy új fogalom is, az általános tűzvédelmi szabályzat fogalma. Ezt a későbbiekben a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által rendeletben teszik közzé.
(2a) Az (1) bekezdésbe nem tartozó gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyek, jogi személyek kötelesek a munkavállalóik, továbbá a munkavégzésben részt vevő családtagjaik részére elérhetővé tenni a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által rendeletben közzétett, általános tűzvédelmi szabályzatot (a továbbiakban: általános tűzvédelmi szabályzat).
Végre rendezésre került az irodaházak (bérelt épületrészek) helyzete, hiszen eddig kérdések merültek fel, hogy az irodaházaknak, a bérbeadóknak és a bérlőknek is rendelkezni kellett tűzvédelmi szabályzattal. A jövőben elegendő lesz a bérbeadó szabályzata, a bérlőnek csak akkor kell szabályzattal rendelkezni, ha a bérbeadó nem készítette el.
(4) Nem kell tűzvédelmi szabályzatot készítenie az ingatlan bérlőjének, használójának, amennyiben az épület, épületrész üzemeltetője rendelkezik az épületre, épületrészre vonatkozó tűzvédelmi szabályzattal. Ebben az esetben az üzemeltető köteles a bérleti, használati szerződés megkötését követően a tűzvédelmi szabályzat egy példányát a bérlő, használó rendelkezésére bocsátani.
(5) Az általános tűzvédelmi szabályzat hatálya bármely külön jogi aktus nélkül kiterjed a (2a) bekezdésben meghatározott, gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyekre és jogi személyekre, kivéve, ha az érintett személyek magukra nézve egyedi tűzvédelmi szabályzatot fogadnak el.
Az évenkénti tűzvédelmi oktatás továbbra is kötelező.
(3) A munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a munkavállalói, valamint a munkavégzésben részt vevő családtagjai a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt megismerjék. A katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter rendeletében kockázati osztályba sorolással meghatározza azon munkáltatókat, akik esetében évenkénti tűzvédelmi oktatást kell tartani.
A jogszabály hatálybalépő változata innen tölthető le: